Publikováno: 3. 4. 2017

Antropologie exotických sbírkových předmětů

Etnograficko-muzeologická sonda do současných přístupů k vystavování exotických artefaktů. Kniha Kateřiny Štěpánkové je antropologickým a muzeologickým pohledem na význam a možnost prezentace exotických artefaktů v západní kultuře.
Antropologie exotických sbírkových předmětů

Kniha je dělena do více částí.

První část se věnuje sumarizaci a poznatkům zahraniční literatury a vlastním osobním zkušenostem autorky. Druhou částí je muzeologický pohled na exotické artefakty ve výstavním prostoru. Další část pak pojednává o souvisejících otázkách antropologie umění. Autorka poukazuje na to, že Česká republika má specifický soubor sbírek takových artefaktů, které však nemají povětšinou vhodný prostor k vystavení. Tyto předměty pak nebývají podpořeny aktuální znalostí současných tendencí prezentace tohoto typu materiálu, případně je jejich kontext představení nedostatečně ohodnocen, neaktuální nebo neúplný. Na předměty, které pochází z exotických krajů, se autorka dívá jako na nástroj k poznání konkrétní vzdálené kultury, ale rovněž na reprezentaci domácího sociálního smýšlení a přístupu k odlišnostem. Jedním z cílů je tak posílit mezikulturní dialog a respekt ke kulturní diverzitě.

V této knize si na své přijdou primárně antropologové, etnografové, kurátoři a ostatní muzejní a galerijní pracovníci. Obsah může oslovit i zájemce z řad nejširší veřejnosti.

Obsah knihy