Publikováno: 24. 1. 2018

Ztracen v muzeu

Jak spolehlivě odradit návštěvníka, který chodí do muzea jednou za rok, od další návštěvy? Udělat takovou výstavu, ve které se ztratí. Přehltit ho.

Kromě toho, že se v muzeu můžeme ztratit doopravdy a nevědět kudy kam, se můžeme ztratit i myšlenkově. Návštěvník se na příliš obsáhlé výstavě "přesytí", bude přetížen informacemi a postupně přestane vnímat zbytek. "Muzejní únava"  je skutečný pojem - lidé jsou pak více přitahováni k východu než k exponátům.

V roce 2009 zpracoval profesor Steve Bitgood rozsáhlou studii právě na toto téma (částečně navazoval i na dílo Spending Time on Art). Bitgood se dlouhodobě zabýval návštěvnickým provozem muzeí a vydal mnoho doporučení, jak muzejní únavě předejít: krátké a výstižné texty, rozmanitost vystavených prvků, logické "stezky", efektivně vypracované průvodce a interaktivní prvky. Podotýká také, že příliš mnoho exponátů není určující pro kvalitu výstavy, protože to vypovídá spíše o neschopnosti kurátorů rozhodnout se.

Celý článek můžeme nalézt zde.

Zdroj: news.artnet.com/opinion/who-needs-mega-art-exhibitions-1194950