Publikováno: 24. 3. 2022

Znovuotevření londýnského Vagina Museum

Muzeum zaměřené na gynekologická témata vzniklo v roce 2017 jako alternativa k Islandskému falologickému muzeu zaměřenému na mužské pohlaví. Jeho posláním je rozšiřovat povědomí o ženském pohlavním zdraví, intimitě, bourat společenská tabu a vyvracet mýty s tím spojené.

@vaginamuseum.co.uk

Muzeum Vagíny vzniklo jako osvětový projekt působící po celé Británii, pořádající tematické akce a výstavy. První výstavní prostor byl od roku 2019 v Camden Market, druhý v Benthal Green byl otevřen 19. března 2022. Vidina tvůrčího týmu směřuje k vytvoření stálého muzejního prostoru, v němž by se koncentrovaly všechny prezenční aktivity.

Muzeum si vytyčilo několik základních bodů, které charakterizují jeho povahu a poslání:

• osvěta a zvýšení povědomí o gynekologické anatomii a zdraví
  • povzbudit lidi hovořit o problémech souvisejících s pohlavním ústrojím
  • odstranit stigma spjaté s lidským tělem a anatomií pohlavních orgánů
  • působit jako platforma pro feminismus, ženská práva, LGBT+ komunitu a intersexuální komunity
  • nabourvání stereotypního heteronormativního chování
  • podporování feministických a transinkluzivních hodnot

Muzeum nabízí volně ke stažení materiály k výuce do škol i podcast.

Zdroj: vaginamuseum.co.uk