Publikováno: 11. 7. 2023

Záznam semináře: Museums, Decolonization, and Restitution

Mezinárodní rada muzeí ICOM zveřejnila záznam odborného semináře zaměřeného na otázky týkající se dekolonizace a restituce v muzeích.

Záznam semináře: Museums, Decolonization, and Restitution

Dvoudenní seminář organizovaný Mezinárodním výzkumným a výměným muzejním centrem ICOM (ICOM International Museum Research and Exchange Centre) se uskutečnil v březnu 2023 v Šanghaji. Mezinárodní rada muzeí nyní zveřejnila záznam z celé akce.

První den se příspěvky a diskuze zaměřily na koncepci dekolonizace, dotkly se muzejního paradigmatu a dekolonizačního procesu. Analyzovány byly procesy dekolonizace v kontextu intelektuální infrastruktury a muzejní praxe prostřednictvím jazyka, muzejní sbírky a pracovní síly.

Druhý den byl věnován otázkám restitucí a jejich dopadům na komunity. Debatovalo se o restitučním právu, politice a inovacích. Na konci odborného semináře zazněly případové studie restitucí v konkrétních muzeích.

Jednotlivé příspěvky z odborného semináře jsou dostupné zde.

Zdroj: icom.museum