Publikováno: 15. 12. 2021

Švýcarsko zahájilo projekt pro „šťastná muzea“

Švýcarská Síť udržitelnosti v umění a kultuře 2N2K zahájila ve spolupráci se Švýcarským výborem Mezinárodní rady muzeí a Nadací Mercator projekt pro větší zapojení muzejních institucí a jejich aktivit pro program udržitelného rozvoje.

©https://www.happymuseums.ch/

Pouze udržitelná muzea jsou „šťastná muzea“ – tak by se dal shrnout nový projekt švýcarského sdružení za udržitelnost v kulturním sektoru 2N2K, jenž nese název Happy Museums. Ten si klade za cíl upevnit výzvu udržitelného rozvoje v muzejní praxi, a to ať už v rovině sociální, ekonomické, tak ekologické. Větší angažovanost by s sebou měla přinášet také širší zapojení veřejnosti a celkového stvrzení udržitelnosti pro obecné blaho. Projekt byl zahájen v létě roku 2021, přičemž v listopadu proběhlo první programové setkání a trvat by měl do roku 2024. Do projektu jsou nyní zvány všechny muzejní instituce Švýcarska a v příštím roce by měl být zahájen program financování projektů udržitelnosti pod názvem Just Do It Fund.

Projekt je podpořen také v rámci krátkodobé výstavy humanitární organizace Helvetas „Globální štěstí“, která je dostupná rovněž ve virtuální podobě: Data.globalvision.ch.

Více o projektu Happy Museums: Happymuseums.ch.

Pro doplnění lze ještě zmínit jiný projekt s obdobným názvem, odkazujícím se rovněž na vizi „šťastného muzea“ v kontextu enviromentálních výzev, který byl zahájen v Anglii již v roce 2011 pod názvem Happy Museum a který dnes zahrnuje více než 50 muzeí Velké Británie.

Více o tomto britském projektu: Happymuseum.gn.apc.org.

Zdroj: happymuseum.gn.apc.org, 2n2k.net, Schweizer Museumszeitschrift