Publikováno: 14. 4. 2023

Podoba ukrajinské kultury 2023

Podoby ukrajinské kultury 2023 informují o aktuálním dění v ukrajinské kultuře. V týdenní periodicitě přináší výběr zpráv o nejzajímavějších kulturních událostech z Ukrajiny.

@mkcr.cz

MKČR bude pravidelně každý týden ve spolupráci s Tetianou Okopnou přinášet zprávy z ukrajinské kultury, jako důkaz, že ukrajinská kultura žije ve své rozmanitosti, že se nevzdala a nepodlehla.

Podoby ukrajinské kultury – týden 14.

Do 18. dubna probíhá v pražské galerii Lapidárium umělecká výstava Ukrajinské obrození. Umělecký projekt představuje díla ukrajinských umělců jakožto jsou Volodymyr Harbuz, Oksana Fursa, Serhiy Popov, Vitaliy Vlasenko, Volodymyr Kamynin a další. Výstava zahrnuje malbu, sochařství, fotografii a další média.

Ukrajina a UNESCO

Historická ukrajinská města hledají záchranu před ruskými bombami u UNESCO. Generální ředitelka světové organizace UNESCO Audrey Azoulay navštívila začátkem dubna Ukrajinu. Kromě Kyjeva se podívala také do severoukrajinského Černihivu, kde se setkala i s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ukrajina usiluje o zapsání historického centra Černihivu na seznam ohroženého světového dědictví UNESCO. V jednom z nejstarších ukrajinských měst se nachází významné sakrální památky od velmi cenných kostelů z 11. století až po ukrajinské baroko a empír. Ruská invaze značně poškodila městskou infrastrukturu. Bohužel došlo i ke zničení několika architektonických památek.  Loni bylo na seznam světově významných památek přidáno historické centrum jihoukrajinské Odesy. Město se tak dostává pod posílenou ochranu mezinárodního společenství.

Podle zprávy UNESCO vyplývá, že rok války Ruska proti Ukrajině způsobil kulturnímu dědictví napadené země škody za 2,6 miliardy dolarů (asi 56 miliard korun). K 5. dubnu 2023 UNESCO ověřilo, že od 24. února 2022 bylo poškozeno 250 ukrajinských památek - 108 sakrálních budov, 21 muzeí, 90 budov historického a/nebo uměleckého významu, 19 soch a 12 knihoven.

Celý článek dostupný: zde

Zdroj: mkcr.cz