Publikováno: 6. 2. 2023

Evropská síť památek a pamětihodností – otevření nové výzvy

Nová výzva do národního kola označení Evropské dědictví je otevřena. Své přihlášky můžete zasílat až do 15. listopadu 2024. Noví nositelé označení Evropské dědictví budou známi v průběhu roku 2025.

@cs.wikipedia.org

Máte zájem zapojit svou památku nebo pamětihodnost do evropských sítí? Nese vaše památka vedle lokálního, národního i přeshraniční rozměr? Je historicky spojena s dalšími zeměmi nebo osobnostmi? Zkuste ji nominovat na označení Evropské dědictví. Charakter památek a pamětihodností je široký, od důležitých archeologických nálezů, dějinných milníků, uměleckého, technického nebo podmořského dědictví, přes gotické kláštery a kostely, barokní knihovny, současná muzea, hudební školy a síně až po památníky na první a druhou světovou válku.

Jako Evropské dědictví jsou označeny pamětihodnosti, které:

• mají symbolickou hodnotu pro Evropu
  • sehrály významnou úlohu v dějinách Evropy a při budování EU
  • pomáhají evropským občanům získat poznatky o společném kulturním dědictví, evropských dějinách, budování EU, demokratických hodnotách a lidských právech
  • podporují vytváření sítí pamětihodností a památkářů s cílem sdílet zkušenosti a osvědčené postupy

Více o Evropském dědictví: zde

Zdroj: npu.cz; propamatky.info