Publikováno: 20. 1. 2017

Druhý ročník České ceny za architekturu - výzva

Stejně jako v úspěšném pilotním ročníku se cena ČKA opře o sedmičlennou mezinárodní porotu, odbornou akademii či celoroční a regionální propagaci architektury. Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České republiky za posledních pět let.

Druhý ročník České ceny za architekturu - výzva

O výsledcích bude rozhodovat mezinárodní odborná porota, která v červnu 2017 do užšího okruhu vybere cca 50 nominovaných děl. Z tohoto okruhu porota následně vybere zhruba 5 až 10 prací, kterým bude uděleno čestné označení Finalista ČCA, a z nichž porota zvolí držitele hlavní ceny. Uděleny budou také ceny za výjimečný počin, jejichž výběr provádí Akademie a Grémium ČCA. Rozdány budou rovněž mimořádné ceny, jejich laureáty navrhují partneři ceny.

Nominací na ocenění za výjimečný počin v oblasti architektury v loňském ročníku bylo 53, jejich seznam je k dispozici na webu ceny.

Celkový přehled vítězů ročníku 2016 naleznete ZDE.

Kdo se může do České ceny za architekturu přihlásit?

Do soutěžní přehlídky mohou v roce 2017 autoři přihlásit svá díla realizovaná na území České republiky za posledních pět let. Jedná se tedy o stavby postavené od ledna 2012 až do prosince 2016. Z přihlášení do soutěže jsou přitom vyloučena ta díla, která se v loňském ročníku dostala do užšího okruhu 63 nominací.

Česká komora architektů i nadále pokračuje v bezplatné registraci do soutěže. ČKA si od tohoto kroku slibuje zejména přístup mladých architektů a začínajících ateliérů, pro něž by registrační poplatek mohl představovat nemalou překážku při prezentaci jejich děl, a v neposlední řadě také objevení nových a kreativních tvůrců. Architekti mohou své realizace vložit do jednoduchého on-line formuláře. Elektronickou evidencí staveb rovněž zanikají další případné náklady soutěžících architektů na tisk panelů apod.

Na rok 2017 Česká komora současně chystá regionální akce spojené jak s prezentací finalistů ročníku 2016, tak s budoucími nominovanými díly za rok 2017.

Architekti mohou svá díla přihlašovat do 21. dubna 2017.

Více se dozvíte na webu Česká cena za architekturu.

(Zdroj: http://www.culturenet.cz/aktuality/druhy-rocnik-ceske-ceny-za-architekturu-vyzva/n:21222/)