Publikováno: 23. 2. 2024

Architektonická soutěž na novou budovu AJG

Alšova jihočeská galerie vyhlásila architektonickou soutěž na novou budovu galerie na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích.

Architektonická soutěž na novou budovu AJG

Cílem soutěže je najít nejlepší řešení novostavby muzea umění, kde budou prezentovány jak historické sbírky, tak moderní a současné umění. Alšova jihočeská galerie jako muzeum umění je jediná svého druhu v Jihočeském kraji a její sbírky jsou velmi rozsáhlé – cca dvacet tisíc uměleckých předmětů: obrazů, soch, kreseb, grafických listů, keramiky a porcelánu.

Proč je tento záměr výjimečný?

V České republice a v Československu se za posledních 100 let nepodařilo uskutečnit novostavbu pro muzeum umění. Toto je tedy vzácná a neopakovatelná příležitost vytvořit místo, které bude nejen domovem umění, ale také architektonickým a kulturním skvostem. Naším cílem je prostor, který bude otevřený dialogu, inspiraci a tvůrčímu vyjádření. Věříme proto, že architektonická soutěž osloví řadu předních českých i evropských architektů a dostaneme velké množství kvalitních návrhů,“ vysvětluje ředitel AJG Aleš Seifert.

Soutěž se vypisuje jako otevřená a termín pro podání soutěžních návrhů je stanoven do 10. 5. 2024.

Podané návrhy bude následně hodnotit porota složená ze zástupců galerie, kraje, města a nezávislých odborníků – hejtman Martin Kuba, náměstek hejtmana Pavel Hroch, ředitel galerie Aleš Seifert a dále nezávislí architekti Pavel Hnilička, Osamu Okamura, Jakub Klaška, Igor Marko, Petr Štefek a Michal Fišer. Mezi odborníky jsou například umělec Federico Diaz nebo kurátor Michal Škoda.

Více informací: zde

Zdroj: kraj-jihocesky.cz