Publikováno: 22. 1. 2024

Využití AI v památkách a kulturním dědictví

Zpráva představuje aktuální stav a další možnosti využití umělé inteligence v britských muzeích, památkových objektech a institucích zabývajících se kulturním dědictvím.

Využití AI v památkách a kulturním dědictví

Britský National Lottery Heritage Fund zveřejnil zprávu, vypracovanou na základě loňského průzkumu, která představuje aktuální stav a možnosti a rizika využití umělé inteligence v britských muzeích, památkových objektech a institucích zabývajících se kulturním dědictvím. Podle výsledků průzkumu 24 % organizací v této oblasti již AI aktivně využívá, ale na druhou stranu 69 % se vyjádřilo, že nad jejím využitím momentálně neuvažují. 39 % respondentů vnímalo AI jako zajímavou příležitost obohatit provoz památkového sektoru, zbytek jí vnímá negativně nebo nemá vyhraněný názor.

Zpráva uvádí také vybraná rizika využití AI, ale také uvádí, že na řadu z nich již v současnosti existují řešení, od přísného testování systémů na případnou diskriminaci, nepřesnosti a problémy s transparentností až po vývoj usměrnění týkajících se používání AI. Mezi potenciální rizika patří diskriminace při používání umělé inteligence k identifikaci osob na fotografiích, porušování autorských práv nebo šíření dezinformací chatboty. Zpráva varuje také před nedostatkem transparentnosti ohledně obsahu produkovaného umělou inteligencí, co by mohlo poškodit důvěru veřejnosti v muzea a památkové instituce, a před rizikem, že AI může také nahradit některé pracovní pozice nebo roli dobrovolníků.

Digital heritage leadership briefing: Artificial Intelligence ke stažení zde.

Více informací zde.

Zdroj: ne-mo.org