Publikováno: 13. 2. 2018

Výstup z EU a dopady na kulturu na příkladu brexitu

Velká Británie opustí Evropskou unii 30. března 2019, tedy zhruba za rok, a neexistuje snad oblast, kterou by brexit neovlivnil. Jaké důsledky bude mít v kulturní sféře?

O dopadech na kulturu se dočteme ve zprávě s názvem The Potential Impact of Brexit on the Creative Industries, Tourism and the Digital Single Market (Potenciální dopad brexitu na kreativní průmysl, cestovní ruch a jednotný digitální trh), kterou vydala 25. ledna letošního roku Dolní sněmovna Spojeného království.

Téměř sedmdesáti stránkový dokument rozebírá možné dopady brexitu na pracovní sílu v kreativním průmyslu, eurodotace, právní prostředí. V kreativním průmyslu pracuje podle zprávy asi desetina Britů. Ti mají obavy například z ochrany autorských práv, kterou do velké míry zajišťuje i Evropská unie. Dotace z EU (program Kreativní Evropa) pak členové Digitální, kulturní, mediální a sportovní komise popisují ne primárně jako zdroj peněz, ale jako skvělý katalyzátor dalších, hlavně soukromých, investicí do daných projektů.

Celá zpráva je dostupná zde.

Jak bude britská kultura skutečně vypadat po vystoupení Spojeného království z EU se sice dozvíme až na jaře příštího roku, díky zprávě a jejím závěrečným doporučením o tom můžeme mít alespoň představu. A také případně o tom, co by vystoupení znamenalo pro Českou republiku (v kulturní oblasti).

Další články rozebírající dopad brexitu na muzea v Británii jsou dostupné například na stránkách Museums Association: