Publikováno: 31. 7. 2020

Zvířata v muzeu? Proč ne!

K hledání škůdců ve sbírkách nebo u dětských prohlídek využívají světová muzea i čtyřnohé pomocníky.

Zatím co ve skanzenech nebo muzeích v přírodě není neobvyklé potkat řadu hospodářských zvířat, do budov muzeí a galerií běžně domácí mazlíčci (s výjimkou vodících psů) vstoupit nesmí. Portál Artnet ale představuje hned několi kamerických muzeí, které využívají pomocníky ze živočišní říše v běžném provozu.

Třeba v oddělení péče o sbírky v bostonském Muzeu výtvarných umění působí mezi konzervátory i výmarský ohař, speciálně vycvičen na vyhledávaní hmyzu poškozujícího sbírkové předměty. V Muzeu umění a archeologie Univerzity v Missouri je zas možné potkat pudla, který doprovází komentované prohlídky určeny dětem, ale také studentům z místní lékařské fakulty.

A v neposlední řadě mohou zvířata plnit téměř i funkci sbírkového předmětu - Památný dům a muzeum Ernesta Hemingwaye nabízí možnost pomazlit se s kočkami, které jsou přímými potomky oblíbeného mazlíčka spisovatele a díky dědičné vadě žnou popularitu i na síti Instagram.

Další zvířata v amerických muzeích v celém článku zde.

Zdroj: news.artnet.com/art-world/best-museum-animals-1897163