Publikováno: 8. 10. 2020

Výsledky XVIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis už zná vítěze za rok 2019!

@AMG

Dne 6. října 2020 od 14.00 hodin se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze uskutečnilo vyhlášení výsledků XVIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Kategorie Muzejní výstava roku 2019

I. místo – Cena Gloria musaealis – Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích za „Nové expozice muzea“

II. místo – Muzeum hlavního města Prahy za výstavu „Chudá Praha: Lidé – Místa – Instituce (1781–1948) / EPOS 257: Dýmová hora“

III. místo – Technické muzeum v Brně za výstavu „V těžkých dobách: Boje o hranice (1918–1919)“

Zvláštní ocenění – Muzeum dr. Aleše Hrdličky za „Antropologickou expozici“

Zvláštní ocenění na doporučení čestného výboru soutěže – Národní galerie v Praze za stálou expozici „1796–1918: Umění dlouhého století“

Kategorie Muzejní publikace roku 2019

I. místo – Cena Gloria musaealis – Muzeum umění Olomouc za dvoudílnou publikaci „Karel z Lichtensteinu-Castelcorna (1624–1695)“

II. místo – Národní technické muzeum za publikaci „Fenomén Ringhoffer: Rodina, podnikání, politika“

III. místo – Muzeum města Brna, příspěvková organizace, za publikaci „Vize modernosti: Rudolf Sandalo 1899–1980“

Zvláštní ocenění – Městské muzeum Skuteč za publikaci „Vojáci Skutečska 1914–1920“

Kategorie Muzejní počin roku 2019

I. místo – Cena Gloria musaealis – Muzeum Českého ráje v Turnově, příspěvková organizace, za projekt „Horolezectví: Z Českého ráje na vrcholy světa“

II. místo – Městské muzeum a galerie Hořice za projekt „Rekonstrukce muzea a nová expozice Od kamene k soše“

III. místo – Národní zemědělské muzeum, s. p. o., za projekt „Modernizace areálu ve Valticích a nové expozice

Zvláštní ocenění – Muzeum města Brna, příspěvková organizace, za projekt „Baron Trenck: Nová tvář legendy“

Cena Českého výboru ICOM

Uměleckoprůmyslové museum v Praze za výstavu „Šílený hedvábník: Zika a Lída Ascher / Textil a móda“

Cenu Českého výboru ICOM získal v XVIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis projekt přihlášený do kategorie Muzejní výstava roku 2019.

Záznam ze slavnostného vyhlášení výsledků je k dispozici na Youtube nebo Facebooku AMG.

Zdroj: cz-museums.cz/news/amg/titulni/55729-vysledky-xviii-rocniku-narodni-souteze-muzei-gloria-musaealis