Publikováno: 17. 5. 2021

V Lisabonu vznikne židovské muzeum podle návrhu Libeskinda

Architekt unikátního Židovského muzea v Berlíně navrhne budovu v portugalském Lisabonu.

@designmag.cz

Americký architekt polského původu Daniel Libeskind je v oblasti muzejnictví znám zejména svým návrhem unikátní budovy Židovského muzea v Berlíně. Nyní byl osloven portugalským hlavním městem pro spolupráci na projektu a výstavbě nového Židovského muzea Tikva. Cílem novostavby Židovského muzea v Lisabonu je připomenutí více než dvoutisícileté historie místní i portugalské židovské komunity. Pro výstavbu byl vybrán pozemek v historické čtvrti Belém.

Novostavbu navrhl Daniel Libeskind spolu s lisabonským architektem Miguelem Saraivou. Výsledkem jejich návrhu je dvou a půl patrová budova s půdorysem obdélníků, která je podobně jako její berlínský protějšek poskládána z řady extravagantních ostře řezaných protikladných hmot, typických pro Libeskinda. Vyhlídka na střeše s rampou bude směřovat k nedaleké Belémské věži z 16. století.

Libeskind navrhl také design interiéru o celkové ploše přes 3 860 metrů čtverečních. Stejně jako exteriér bude laděn do modré barvy s pomocí velkoformátových dlaždic.

Více v článku zde nebo na oficiálních stránkách muzea.

Zdroj: designmag.cz, mjlisboa.com