Publikováno: 13. 10. 2020

Šedesát současných designérů bude nově zastoupeno ve sbírkách Moravské galerie

@moravska-galerie.cz

Během zasedání nákupní komise složená z předních odborníků na design a módu vybrala ke koupi 68 realizací z oblasti produktového designu, módy, šperku a grafického designu v celkové částce 2,5 milionu korun.

Na začátku letošního léta vyhlásila Moravská galerie v Brně otevřenou výzvu na akvizici současného designu od roku 1989 do současnosti. Sbírku designu chtělo rozšířit 268 designérů a studií. Vybrány byl produktový design, šperky, móda, grafický design i nábytek v hodnotě 2,5 milionu korun. Mezi zastoupenými jmény je například Jan Čapek, Jiří Pelcl, Milan Pekař či Nastassia Aleinikava.

 Archiv Moravské galerie v Brně

Moravská galerie plánuje otevřít rekonstruované Uměleckoprůmyslového muzeum v červnu příštího roku. Součástí bude expozice reflektující podobu a funkci předmětů v každodenním životě člověka od 19. století až do současnosti, přičemž současné podoby designu jsou ve sbírkách, nejen Moravské galerie, zastoupeny velmi zřídka. „Moravská galerie začala díky spolupráci na výstavních projektech sbírat současné designéry před 5 lety, do té doby byl nákup tzv. užitého umění posledních třiceti let nulový,“ jak upozorňuje ředitel Moravské galerie Jan Press a dodává: „Proto jsme se rozhodli formou otevřené výzvy oslovit současné designéry a tento deficit napravit. Open call nám pomohl docílit transparentnosti poptávky a přímé pomoci v období pandemie bez předchozí subjektivní selekce. Výsledky této výzvy budou po otevření nových expozic jejich klíčovou součástí.“

 Archiv Moravské galerie v Brně

První výstava této sbírky proběhla během Designbloku 2020, na kterém Moravská galerie v Brně získala cenu za Mimořádný počin mimo kategorie za svoji expozici složenou z akvizic zakoupených na základě open callu. Více zde.

 Archiv Moravské galerie v Brně

Poslechnout si můžete i zajímavý rozhovor s kurátorem Moravské galerie v Brně Ondřejem Chrobákem členkou nákupní komise Klárou Pelouškovou a designérem Marcelem Mochalem zde.

 

Zdroj: http://www.moravska-galerie.cz/, http://www.designmag.cz/, https://www.mujrozhlas.cz/akcent/moravska-galerie-nakoupila-design-za-25-milionu-korun-byl-plosny-aktivizujici-nalet-rika