Publikováno: 26. 5. 2020

Pandemie zavře až 13% světových muzeí

UNESCO a ICOM zveřejnily první výsledky průzkumu dopadů pandemie na světová muzea.

Pandemie zavře až 13% světových muzeí

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO a Mezinárodní rada muzeí ICOM zveřejnili první předběžné výsledky průzkumu dopadů celosvětové krize způsobené pandemií koronaviru na světový muzejní sektor. Průzkumu se účastnily muzea a galerie ze 193 členských států UNESCO a 11 přidružených zemí.

Až kolem 90% (více než 85 tisíc) světových muzeí a galerií bylo nuceno přerušit návštěvnický provoz. V Latinské Americe má nyní až 99,4% muzeí zavřeno do odvolání. I přes celosvětový trend umísťování své nabídky online, jen 5% muzeí z afrických zemí a malých ostrovních států nabídlo virtuální obsah. Předpokládá se, že až 13% světových muzeí může v důsledku krize definitivně ukončit svůj provoz.

Průzkum také ukázal, že celosvětový počet muzeí vzrostl od roku 2012 až o 60%, ačkoliv pokračujícím trendem jsou značné rozdíly mezi regiony.

Celý článek zde.

Celá zpráva je dostupná ke stažení zde (pdf).

Zdroj: en.unesco.org/news/covid-19-unesco-and-icom-concerned-about-situation-faced-worlds-museums