Publikováno: 18. 3. 2020

Dezinfekce a sbírkové předměty

Škodí populární dezinfekční gely na ruce sbírkovým předmětům?

@advisor.museumsandheritage.com

V posledních týdnech, v souvislosti se zvýšením hygienických standardů, mnohonásobně vzrostlo používání antibakteriálních gelů na bázi alkoholu nebo vody. Insituce, jako studovny archivů nebo knihovny, je nezřídka nabízejí k dispozici návštěvníkům a badatelům. Má jejich složení vliv na sbírkové předměty, zejména z papíru a podobných materiálů?

Podle studie, prováděné v Oddělení výzkumu a testování konzervace Knihovny amerického kongresu, mají dezinfekční gely na bázi alkoholu znatelný vliv na zbarvení a texturu povrchu předmětu. Nejmíň škodlivé se ukázaly být gely na bázi vody s minimálním počtem složek. Nejvhodnější variantou ale zatím zůstává umytí rukou vodou a mýdlem.

Celý článek zde.

Zdroj: advisor.museumsandheritage.com/news/could-using-hand-sanitiser-jeopardise-museum-collection