Publikováno: 8. 11. 2022

Zmenšeniny brutalistních staveb

V malém pražském parku Holubička vytvořil výtvarník Krištof Kintera betonové zmenšeniny brutalistních staveb. Umělec všechny modely záměrně poškodil, chce tím dát najevo křehkost architektury.

@kunsthallepraha.org

Oficiální odhalení výstavy se uskuteční 8. 11 2022 v malém parku Holubička naproti budově Kunsthalle Praha. Tvoří ji sedm pražských realizací z druhé poloviny minulého století. Betonové miniatury budov z komunistické éry citlivě vložené do nerovného terénu dohromady odráží tradiční urbanistický celek, vycházející ze stávajících, zbouraných či utopických staveb. Nechybí v něm kostel, banka, televizní vysílač, obchodní dům, ústřední telekomunikační budova, sídliště ani hotel. Vše je v přirozené symbióze s centrálním a jediným původním prvkem parku – sochou dívky s holubicí z roku 1958 od Václava Šimka. Volně přístupné zmenšeniny objektů v parku v noci svítí.

Projekt Krištof Kintera — Sochy domů a Dívka s holubicí pořádá Kunsthalle Praha jako pokračování výstavy Kinetismus: 100 let elektřiny v umění.

Zdroj: kunsthallepraha.org