Publikováno: 15. 8. 2022

Výstava západního moderního umění v Teheránském muzeu slaví nebývalý úspěch

Teheránské muzeum současného umění do poloviny září vystavuje díla evropských a amerických umělců z 19. a 20. století. Navzdory tomu, že západní umění kritizují místní duchovní, je o akci velký zájem.

@facebook.com/TehranMOCA

Teheránské muzeum současného umění vystavuje na 130 prací od 34 západních autorů, které dosud navštívilo přes 17 000 lidí. Podle mluvčího muzea Hasana Núfrestího velký zájem svědčí o tom, že si lidé přejí spatřit dlouho ukrývané moderní skvosty. Argumentuje rovněž touhou mladých Íránců sledovat kulturu, více než polovina z až 85 milionů obyvatel země jsou lidé mladší 30 let. Umění odebírají na sociálních sítích, otevírají nové galerie, daří se školám vyučujícím malbu a sochařství.

Muzeum roku 1977 nechali postavit prozápadní šáh Muhammad Rezá Pahlaví s císařovnou Farah. Do budovy sousedící s parkem, univerzitami a knihkupectvími umístili sbírku umění v hodnotě dnes až deseti miliard dolarů. Při otevření byla k vidění díla Pabla Picassa, Marca Rothka, Clauda Moneta či Jacksona Pollocka. Dva roky nato však šíitští duchovní svrhli šáha a cennou kolekci ukryli do podzemí. Po desítky let tam zůstala plátna surrealistů, kubistů, impresionistů či tvůrců pop-artu, jejichž tvorbu duchovní označují za urážku islámských hodnot.

Celý článek je dostupný: zde

Zdroj: magazin.aktualne.cz