Publikováno: 25. 9. 2023

Výstava v Památníku Karla Čapka představuje nové dokumenty

K šedesátému výročí připravil Památník Karla Čapka ve Staré Huti výstavu, která nabídne například Čapkův rukopis sekčnímu šéfovi prvorepublikového premiéra Antonína Švehly či nový dokumentární film.

@capek-karel-pamatnik.cz

Původně letní sídlo Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové ve Staré Huti u Dobříše, z něhož se následně stal památník věnovaný spisovatelově tvorbě, slaví 60 let své existence. K tomuto výročí připravil Památník výstavu To zvláštní místo: 60 let Památníku Karla Čapka, na níž se poprvé představí rukopisy dobových písemností slavného spisovatele a jeho blízkých. Výstava dále ukáže i proměny domu a zahrady od roku 1963 až po současnost.

Jeden z nově představených dokumentů je Čapkův rukopis určený sekčnímu šéfovi prvorepublikového premiéra Antonína Švehly. Švehlu podle ředitele památníku Vacka Čapek obdivoval a věděl, že oba mají rádi kávu, ale Švehla nápoj s kofeinem kvůli nemoci srdce nemohl pít. „A tak v dopise Čapek píše, že posílá panu premiérovi kofeinuprostou kávu, jak mu to slíbil, když byli společně u Tomáše Garrigua Masaryka v Topoľčiankách.“ Nechybí ani koncepty spisovatelových článků, pohled do procesu úpravy a skládání textů v redakci časopisu Přítomnost nebo svatební oznámení Čapkovy starší sestry Heleny. Výstava bude v památníku k vidění alespoň do konce ledna 2024.

K Čapkovi se letos váže ještě jedno kulaté výročí, a to devadesát let od vydání jeho knihy Dášeňka čili život štěněte. U památníku ji připomíná patník, přestože se ve skutečnosti do Čapkova letního sídla nikdy nepodívala.

Zdroj: capek-karel-pamatnik.cz; ct24.ceskatelevize.cz