Publikováno: 25. 7. 2022

Výstava v Metropolitním muzeu vrací barvy do antického umění

Výstava Chroma: Ancient Sculpture in Color představuje původné barvy starověkého sochařského umění pomocí rekonstrukcí i rozšířené reality.

Výstava v Metropolitním muzeu vrací barvy do antického umění

V Metropolitním muzeu umění v New Yorku byla 5. července zahájena rozsáhlá výstava Chroma: Ancient Sculpture in Color. Výstava představuje techniky polychromie, tedy barevného zdobení uměleckých děl, na příkladech 40 soch ze starověkých sbírek muzea. Představeny rekonstrukce plastik ze starověkého Řecka a Římské říše, které jsou vystaveny hned vedla originálů přímo v expozici muzea, vycházejí z dlouholetého výzkumu Prof. Dr. Vinzenza Brinkmanna, vedoucího oddělení starověku v Liebieghaus Skulpturensammlung ve Frankfurtu, a jeho manželky Ulrike Koch-Brinkmannové. Manželský pár je také autory putovní výstavy Gods in Color, která od roku 2003 představuje jejich barevné rekonstrukce nejznámějších díl starověkého sochařství.

Podle kurátora výstavy Seána Hemingwaye mohou zářivé barvy působit na dnešního návštěvníka až nemístně ve srovnání s originály, na kterých se zachovaly pouze nepatrné zbytky původní polychromie. Prezentace antických památek v původní barvě je ale důležitá i pro současnost - představuje totiž starověké Řecko a Řím jako společnosti, které nejenom, že se lišily od později vykonstruovaného klasického ideálu, ale také zahrnovaly lidi mnoha různých barev pleti, kultur a etnik.

Výstava je doplněna o prvky rozšířené reality, ve které si návštěvníci mohou prohlédnout Sfingu, jeden z nejznámějších exponátů stálé expozice antického umění Met, v původním zabarvení. Stačí naskenovat QR kód, dostupný ve výstavních prostorech nebo na webové stránce muzea, pomocí chytrého telefonu.

Výstavu doprovází také řada audiovizuálních materiálů přístupných online, jako například video představující postup rekonstrukce původního zabarvení antických plastik nebo digitální rekonstrukce zabarvení busty ze sbírek Britského muzea.

Více o výstavě zde.

Zdroj: metmuseum.org; hyperallergic.com