Publikováno: 18. 8. 2022

Výstava Tunelem do 20. století

Rozhovor se spoluautorkou výstavy, kterou připravil v Moravském Krumlově Ústav pro studium totalitních režimů.

@ustrcr.cz

Výstava připravená Ústavem pro studium totalitních režimů pro rekonstruovaný tunel v místním zámku konfrontuje poselství Muchovy Slovanské epopeje s osudy ideálů a lidí ve 20. století. O možná nejzajímavějším exponátu pohovoří spoluautorka výstavy Mgr. Blanka Mouralová.

Nepřehlédnutelným exponátem výstavy je model vojenského transportéru. Co má symbolizovat?

Jde o obrněný transportér německé armády, v Čechách se mu říkalo hakl. Za války se tu pro německou armádu vyráběl, po válce pak i pro armádu československou. Do výstavy v Moravském Krumlově jsme sbírali a neustále redukovali spousty vědeckých podkladů a výstavních nápadů. „Hakl“ nám nakonec vyšel jako zkratka 20. století jako celku, protože pro toto století je charakteristická přítomnost těžké vojenské techniky ve městech. Jdete ráno pro rohlíky a přejede vás tank…

Celý rozhovor s Blankou Mouralovou

Zdroj: ustrcr.cz