Publikováno: 20. 6. 2022

Vidět umění očima restaurátora

Nová výstava v Arcibiskupském paláci v Olomouci představí restaurátorský proces a používány materiály a technologie.

Vidět umění očima restaurátora

V Arcibiskupském paláci v Olomouci bude od 23. června k vidění výstava, která umožní návštěvníkům vstoupit do restaurátorského procesu, vidět umělecká díla z jiného úhlu pohledu a nechat se unést nejen materiálem a uměleckým řemeslem dávných dob, ale i moderní technologií.

Ve výstavě se návštěvníci seznámí s několika uměleckými předměty zakoupenými arcibiskupem Theodorem Kohnem, od jehož zvolení do úřadu letos uplyne 130 let. Vybrané předměty – černý intarzovaný stolek nesený mouřenínem, slonovinou intarzovaná skříň a obraz Panny Marie budou představeny v různém stavu – od restaurovaných až po ty, které na zákrok teprve čekají. Výstava provede návštěvníky restaurátorským procesem od výběru předmětů k restaurování až po jejich vystavení a ukáže nejčastěji používané materiály a technologie (UV světlo, mikroskop a další) potřebné ke kvalitnímu restaurátorskému zásahu.

Návštěvníci budou mít také možnost nahlédnout do vytvořeného UV boxu, kde uvidí luminiscenci různých historických povrchových úprav. Výstava bude navíc doplněna renesanční hudbou, která zněla v olomoucké katedrále v době episkopátu arcibiskupa Kohna.

V rámci doprovodního programu k výstavě se bude konat několik odborných přednášek s restaurátorem Zdeňkem Holým, jenž restauroval vystavenou intarzovanou skříň.

Zdroj: propamatky.info