Publikováno: 16. 11. 2021

V Kopřivnici se otevře muzeum nákladních automobilů TATRA

Expozice představí originální exponáty i nejmodernější technologie.

@muzeumnj.cz

Muzeum nákladních automobilů Tatra bude slávnostně otevřeno v Kopřivnici dne 17. listopadu 2021, na výročí úmrtí Jiřího Hlacha, soukromého sběratele, který se výrazně zasadil o sbírku nového muzea. Cílem projektu bylo vytvořit novou jedinečnou expozici uceleně prezentující historii nákladních vozidel značky Tatra coby významného technického dědictví a vyspělé automobilové tradice zdejšího regionu. Nové muzeum vzniklo rekonstrukcí již nevyužívaného objektu v areálu společnosti TATRA TRUCKS a.s., postaveného v letech 1910–1911 jako slévárna. Objekt je ve vlastnictví Moravskoslezského kraje a je provozován jako nová pobočka příspěvkové organizace kraje Muzeem Novojičínska.

Muzeum představí na ploše více než 5000 m2 unikátní sbírku 80 nákladních vozidel a podvozků značky Tatra. Kromě atraktivních exponátů bude expozice doplněna i novými technologiemi - zvláštní nasvícení expozice, interaktivní prvky, jako jsou QR kódy, mobilní aplikace, rozšířená realita, která by měla dotvářet podobu karoserie k vystaveným podvozkům, nebo videomapping o historii kopřivnické automobilky. Na některé z těchto prvků si ale návštěvníci musí počkat - muzeum zatím pracuje v testovacím režimu, s omezenou kapacitou 150 lidí v prostorech budovy.

V aktivní činnosti zůstává ale také původní Technické muzeum Tatra, které se přeorientovalo výlučně na osobní vozy. Nové akvizice do jeho sbírek nahradí exponáty z řad nákladních aut, které přešly pod správu nového muzea.

Zdroj: muzeumtatra.czzpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/nakladni-tatry-maji-vlastni-muzeum-k-lakadlum-patri-drtikolk