Publikováno: 17. 6. 2022

V Itálii vzniklo muzeum nelegálně vyvezeného umění

Nově otevřené Muzeum zachráněného umění vystavuje předměty, které byly repatriovány po nelegálním exportu z Itálie.

V Itálii vzniklo muzeum nelegálně vyvezeného umění

V podzemních jeskynních prostorech pod římskými Diokleciánovými lázněmi bylo otevřeno muzeum, které se specializuje na umělecké předměty, které byly  nelegálně vyvezeny z území Itálie do USA a repatriovány v loňském roce. Muzeum zachráněného umění, jak byla instituce pojmenována, nyní vlastní sbírku 260 předmětů etruského, řeckého a římského původu. Většina z nich byla z Itálie vyvezena v 80. letech 20. století a jejich původ byl zpochybněn během aukcí v aukčních síních, konzervačních prací v muzeích nebo z vlastní iniciativy soukromých sběratelů. Mezi tyto předměty velké kulturní hodnoty patří například mramorová busta císaře Septimia Severa, odcizená v roce 1984 z muzea v jihoitalské Kampánii, nebo sada sošek a výborně zachovalé keramické nádobí etruského původu z Cerveteri, lokace nejrozsáhlejších nálezů pozůstatků etruské civilizace.

Zřízením muzea chce italská vláda poukázat na své velké úspěchy v nacházení a repatriaci ilegálně exportovaných předmětů kulturního dědictví ze zahraničních muzeí nebo soukromých institucí a jednotlivců. Na těchto akcích se podílí speciální komando italské policie na ochranu kulturního dědictví, které od svého založení v roce 1969 pomohlo navrátit do země původu kolem 3 miliónů artefaktů.

V muzeu je aktuálně vystaveno 100 z celkových 260 předmětů. Tyto předměty budou k vidění do letošního října, kdy budou vráceny do regionů, ze kterých pochází, a jejich místa zaujme další stovka exponátů.

Více informací v článku na Artnet News, The Guardian nebo ABC News.

Zdroj: news.artnet.com; theguardian.com; abcnews.go.com