Publikováno: 15. 11. 2021

V bruselském pavilonu se otevřela výstavní síň

Kromě výstavní síně Expo 58 Art je v plánu i rekonstrukce pavilonu a jeho okolí.

@propamatky.

V říjnu 2021 zpřístupnila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery takzvaný bruselský pavilon v Letenských sadech. Do 27. listopadu zde trvá předaukční výstava výtvarných děl českého a světového umění, včetně obrazů Toyen nebo Františka Kupky.

Kromě nově otevřené výstavní síně Expo 58 Art je brzy v plánu restaurátorská obnova přilehlých historických viničních sklepů. Práce mají zahrnovat například také vznik nového vstupního objektu (pavilonku) podle projektu architektů Jakuba Jirmana a Richarda Kokeše. Následovat má dále oprava terasy nad sklepy při budově bývalé restaurace EXPO 58, tento prostor bude možné využít na kulturní akce a koncerty.

Památkově chráněný areál Letenských sadů, který je součástí Pražské památkové rezervace zapsané v Seznamu UNESCO, zahrnuje řadu stylově a časově různorodých objektů, skrytých zbytků pražského barokního opevnění, historických pozůstatků původních vinic, historizujících staveb a pavilonů včetně někdejší restaurace EXPO 58. Novofunkcionalistický objekt restaurace podle projektu Františka Cubra, Josefa Hrubého a Zdeňka Pokorného byl na místo ke starším viničním sklepům přenesen v roce 1960 a dodnes představuje ikonickou stavbu československé architektury připomínající světovou výstavu v Bruselu. Restaurační provoz zde fungoval do roku 1990. Následně pavilon chátral až do roku 2001, kdy došlo k jeho úpravě na veřejnosti nepřístupné kancelářské prostory.

Celý článek zde.

Zdroj: propamatky.info