Publikováno: 5. 12. 2022

Slovenská národní galerie se (po)otevře po rekonstrukci

Slovenská národní galerie otevře svou budovu v Bratislavě po celkově 17 let trvající rekonstrukci.

Slovenská národní galerie se (po)otevře po rekonstrukci

Potřeba rekonstrukce Slovenské národní galerie se zrodila již před 21 lety, kdy musela tehdejší ředitelka Katarína Bajcurová z havarijních důvodů nechat zavřít ikonické přemostění od architekta Vladimíra Dedečka. Pro nevyhovující podmínky se k němu postupně přidalo i uzavření dalších částí. Vítězný návrh na rekonstrukci, dostavbu a modernizaci areálu SNG od architektů Martina Kusého a Pavla Paňáka z ateliéru BKPŠ se realizoval od roku 2016 do 26. října 2022, kdy SNG úspěšně probrala zrekonstruované prostory od zhotovitele stavby.

Po 17 let trvající rekonstrukci v hodnotě 75,5 milionu euro, tedy asi 1,8 miliardy českých korun, se návštěvníkům otevře více jak 5 000 metr čtverečních výstavní plochy včetně kinosálu možného proměnit na přednáškový sál, multifunkční halu, moderní knihovnu, archiv výtvarného umění, depozitář, restaurátorské ateliéry, obnovenou administrativní budovu, nádvoří fungující jako veřejný park, kavárnu a galerijní knihkupectví. Interiér je oděn do bílé a přírodního dřeva. Nejpůsobivější jsou obloukové průchody, které se propisují do fasády.

SNG se rozhodla nečekat na kompletně vybavený interiér či stálé expozice a novou budovu bude (po)otevírat postupně. Galerie poprvé (po)otevře veřejnosti své obnovené prostory v neděli 11. prosince 2022. Během tohoto dne si budou moci návštěvníci a návštěvnice užít celodenní program pro děti i dospělé, dvě úvodní výstavy, speciální projekt děl v architektuře a nadechnout se jedinečné novoty, na kterou všichni dlouho čekali. Novými prostory SNG provede návštěvníky/návštěvnice úvodní výstava Prolog. 12 barev reality, na které uvidí díla starého, moderního i současného umění ve vzájemných dialozích a více či méně překvapivých vztazích. Další novinkou, na kterou se galerijní publikum může těšit, je interaktivní výstava Proč (ume)ne?, která odpovídá na nejčastější dotazy spojené s uměním pomocí vybraných děl. Na výstavě, kterou podpořil partner Kia Sales Slovakia, bude možné do některých děl vstoupit, zanechat na nich svoji stopu či pomocí nich vytvářet vlastní zvukovou a vizuální projekci a užít si tak spojení s uměním.

Více informací na webových stránkách galerie nebo v článku DesignMag.

Zdroj: sng.sk; designmag.cz