Publikováno: 12. 3. 2024

Rozšíření Muzea města Vídně

Památkově chráněné muzeum bylo od základu modernizováno a rozšířeno o další poschodí. Nová expozice města bude poprvé přístupná zdarma.

Rozšíření Muzea města Vídně

Historické muzeum města Vídně bylo společně s Městským muzeem historických zbraní založeno v roce 1887 a zpočátku se obě sbírky nacházely v novogotické budově Nové radnice. První myšlenka vybudovat na vídeňském Karlově náměstí samostatné městské muzeum pojmenované na počest císaře Františka Josefa I. vznikla na počátku 20. století, stylově se měl nést ve vrcholném secesním duchu.

S příchodem 1. světové války a rozpadem Rakousko-uherské monarchie myšlenka na zřízení samostatné budovy na mnoho dekád zapadla a oživila ji až v roce 1953 městská rada, která se rozhodla na počest 80. narozenin Theodora Körnera (1873-1957), tehdejšího rakouského prezidenta a bývalého vídeňského starosty, vybudovat muzeum. Jeho realizací byl nakonec pověřen Oswald Haerdtl (jeho umírněný modernistický návrh se umístil na čtvrtém místě). Museum na Karlově náměstí bylo slavnostně otevřeno 23. dubna 1959 – jednalo se o první muzejní stavbou dokončenou v Rakousku po 2. světové válce. V roce 2000 byl zastřešen vnitřní dvůr, o šest let později byla přestavěna vstupní část i depozitář, ale muzeum se stále potýkalo s nedostatečnými výstavními prostory.

V roce 2015 byla vypsána mezinárodní soutěž na rekonstrukci a dostavbu budovy muzea. Vítězný tým (Roland Winkler a Klaudia Ruck z Korutan a Ferdinand Čertov ze Štýrska) uspěl s myšlenkou připojit k původní kamenem obložené modernistické budově prosklený vstupní pavilon a brutalistní střešní nástavbu, v níž se konají krátkodobé výstavy, zatímco stálé expozice od neolitických počátků přes období římského vojenského tábora až do 20. století jsou umístěny v původním objektu. Předseda poroty Emanuel Christ vítězný projekt doprovodil následujícím komentářem: „Jde o jednoduchý nápad, který je snadno zapamatovatelný a také dobře proveditelný. K památkově chráněné Haerdtlově budově připojuje 'lehkou hlavici', která je další 'dobovou vrstvou'. Ze střešní terasy 'vídeňského pokoje', který je komponován jako transparentní spojnice mezi starou a novou částí, se nabízí panoramatický výhled na Karlovo náměstí a velký kus města. Jako návštěvník si můžete uvnitř prohlédnout vše, co vidíte z terasy. Muzea města Vídně doslova vstupuje do otevřeného dialogu s městem. Je krásným, funkčním a smysluplným architektonickým gestem."

Původně bylo otevření muzea plánováno na rok 2020, ale nakonec se významně rozšířené muzeum po čtyřleté rekonstrukci znovu otevřelo 6. prosince 2023. V prosklené mezeře mezi Haerdtlovou stavbou a střešní nástavbou se nachází restaurace s vyhlídkovou terasou společně se výukovými prostory.

Zdroj: archiweb.cz