Publikováno: 8. 12. 2022

Rekonstrukce areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti

Architektonická soutěž o budoucí podobu areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti zná vítěze.

Rekonstrukce areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti

V listopadu 2022 byly zveřejněny výsledky architektonické soutěže návrhů na budoucí podobu areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti. Justiční areál byl využíván již v polovině 19. století. Věznici využívalo za 2. světové války gestapo. Po únorovém převratu roku 1948 byla věznice využívána pro politické vězně, především rolníky ze Vsetínska. Je zdokumentována řada případů týrání a mučení vězňů, kteří ve věznici pobývali. Samotná věznice byla v roce 1960 uzavřena a přesunuta spolu se soudem v důsledku reorganizace státní správy. Dnes se o budoucí smysluplné využití areálu bývalé věznice snaží spolek Memoria. Právě spolek Memoria se velkým dílem zasadil o to, že byla vyhlášena architektonická soutěž na rekonstrukci areálu, do kterého by se měl vrátit soud, ale i další instituce a rovněž by v něm mělo být zřízeno muzeum-památník "Národní památník obětí totalitních režimů". Podle spolku Memorial by mělo být novou rolí areálu hledat spravedlnost v místech, kde byla upírána a pomáhat celospolečenské reflexi období totality. Za tím účelem by mělo dojít k unikátnímu spojení paměťových institucí a soudu a státního zastupitelství pod jednou střechou.

Areál by měl začít sloužit novým účelům roku 2028.

Výsledky architektonické soutěže naleznete zde. Více o spolku Memoria a areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti naleznete na webových stránkách Memorii.

Zdroj: veznicehradiste.cz