Publikováno: 24. 11. 2022

Nové Muzeum Řádu bílého lva

Na Pražském hradě bylo otevřeno muzeum věnující se historii i současnosti státních vyznamenání.

Nové Muzeum Řádu bílého lva

Dlouhodobá výstava se zabývá historií Řádu bílého lva, ale i dalšími státními vyznamenáními. Je věnovaná rovněž držitelům státních vyznamenání nebo historii samotné hradní kanceláře a organizací, které jsou k ní přidruženy. V rámci muzea je tak k vidění i místnost, která se věnuje prvnímu československému prezidentu Tomáši Garrigueovi Masarykovi nebo část, ve které je nábytek z pracovny prvního českého prezidenta Václava Havla. Představeny jsou třeba originální náčrty návrhu Řádu bílého lva, ukázky státních vyznamenání, vystavena je také první prezidentská standarta, která vlála na Pražském hradě v roce 2018.

Podle prezidenta Miloše Zemana s ideou vzniku muzea, které by se věnovalo nejvyššímu státnímu vyznamenání, tedy Řádu bílého lva, přišel již na počátku 20. let minulého století Jiří Guth-Jarkovský, který na Pražském hradě působil jako ceremoniář a navrhl statut řádu.

Muzeum Řádu bílého lva si mohou zatím návštěvníci prohlédnout v rámci průvodcovských prohlídek organizovaných Kanceláří prezidenta republiky, od února se stane součástí jednoho z návštěvnických okruhů. K vidění bude také během dne otevřených dveří, který Pražský hrad chystá na 7. prosince 2022.

Projev prezidenta republiky při otevření Muzea Řádu Bílého lva

Zdroj: ČTK