Publikováno: 23. 11. 2022

Nová galerie digitálního a virtuálního umění na metru

Nová pobočka brněnské Karpuchina Gallery, zaměřená na digitální a virtuální umění, se otevřela na stanici metra Můstek.

Nová galerie digitálního a virtuálního umění na metru

Nový detašovaný výstavní prostor Karpuchina Gallery, KG Gate, je první pražskou galerií se zaměřením výlučně na prezentaci digitálního umění ve veřejném prostoru. Unikátní prostor ve vestibulu metra Můstek uprostřed Václavského náměstí se představuje výstavou Převaděč spojitosti, pro kterou spojila síly čtveřice umělců. Výstava potrvá do 31. prosince 2022.

S rozvojem moderních technologií došlo k velkému převratu i v diskurzu umění. Současné umění se vymaňuje z omezujících fyzických kritérií. Stává se pohlcující, interaktivní, pohyblivé a přenosné. Obsahuje zcela nové možnosti představení i prodeje. Držíc krok s dobou, Karpuchina Gallery spouští nový detašovaný výstavní prostor- bránu. KG Gate je první pražskou galerii se zaměřením výlučně na prezentaci digitálního umění a to ve veřejném prostoru. Tato nová galerie si svým specifickým kurátorským přístupem klade za cíl vytvořit unikátní koncept postupného přemístění diváka do virtuálního světa a to ilustrací možnosti přechodů mezi klasickým a digitálním uměním, digitálního umění do virtuálního prostředí a v neposlední řadě potom do decentralizovaného světa NFT. KG Gate tím chce přispět k lepšímu pochopení nových možností tohoto rozmanitého světa v oblasti umění, a to právě v době, kdy se obě reality střetávají.

Galerie KG Gate, se nachází ve vestibulu metra Můstek uprostřed Václavského náměstí, na křižovatce podzemních frekventovaných koridorů. Dvojité prosklené stěny nabízejí 180° viditelnost do prostoru galerie, takže výstavy budou k vidění 24 hodin, 7 dní v týdnu. Osobní návštěva a bližší prozkoumání vystavených objektů, bude potom možná po domluvě. Výjimečná lokalita prostoru, propůjčeného Karpuchina Gallery Dopravní podnik hl. m. Prahy, zajistí, že se z KG Gate galerie stane ta nejnavštěvovanější galerie v Praze vůbec.

První výstava s názvem “Převaděč Spojitosti “ (*Continuum Transfunctioner) byla slavnostně zahájena 6. listopadu 2022 a je věnována přechodu, neboli transmisi. Na příkladu několika prací současných umělců představí možnosti vykročení do virtuálního prostoru či naopak z něj. Porovná výtvarné postupy v nových technologiích s těmi ve spolupráci s umělou inteligencí. Výstava Převaděč Spojitosti bude podobenstvím brány do světa virtuálního umění.

Více informací zde.

Zdroj: karpuchina.gallery