Publikováno: 18. 8. 2020

Německé muzeum vystavuje kontroverzní sochy a památníky

"Cílem je otevřít diskuzi o minulosti a jejích hodnotách," říká ředitelka muzea.

Osmitunová hlava Lenina, sochy árijského ideálu člověka nebo kostelní zvon s motivem svastiky – to všechno je možné zhlédnout v muzeu Zitadelle v berlínském Spandau. Expozice s názvem Odhaleno. Berlín a jeho památníky vystavuje řadu kontroverzních soch, památníků a dalších objektů původně umístěných v německém veřejném prostoru, od válčících pruských králů, přes Třetí říši, až po vládu komunistické strany v bývalé NDR.

Zejména v současnosti, po akcích odstraňujících památníky lidí spjatých s kolonialismem a otrokářstvím, se otevírá otázka významu a dalšího osudu těchto připomínek temných stránek historie. Jak říká ředitelka muzea, "Cílem je otevřít diskuzi o minulosti a jejích hodnotách." Součástí tohoto procesu je i možnost dotknout se všech vystavených exponátů za účelem "odpoutat od možné nostalgie" za režimy, jejichž hodnoty dnes již nejsou akceptovatelné.

Více v článku The Museum Where Racist and Oppressive Statues Go to Die.

Zdroj: atlasobscura.com/articles/museum-of-toxic-statues-berlin