Publikováno: 28. 5. 2020

Nahradí virtuální výstavy návštěvu muzea?

Proč není potřeba obávat se ztráty návštěvníků v muzeích kvůli online prohlídkám?

@museumnext.com

Zavření muzejních institucí v rámci opatření proti šíření koronaviru výrazně zintenzivnilo dosavadní projekty digitalizace sbírkových předmětů, výstav a expozic a jejich zpřístupnění v online prostoru. Tyto projekty se těší značnému zájmu návštěvníků i médií. I přesto panuje jistá obava, jestli možnost navštívit muzeum z pohodlí svého domova neodradí část zájemců od návštěvy výstavních prostor.

Portál MuseumNext přináší reakci dlouholeté výstavní designérky na tyto pesimistické prognózy. Uvádí několik zásadních aspektů návštěvy muzea nebo galerie, které nejsou obsaženy ve virtuálních prohlídkách. Mezi nimi je třeba možnost nelineárního zkoumání na základě zájmu ve fyzické výstavě nebo expozici nebo absence autentičnosti u digitalizovaných exponátů. Autorka je přesvědčená, že fyzické i virtuální prohlídky mají své místo v rámci kulturních prožitků.

Celý článek zde.

Zdroj: museumnext.com/article/in-defense-of-the-physical-exhibition-a-plea-to-not-move-exhibitions-online/