Publikováno: 13. 12. 2021

Na Svitavsku vznikne památník Oskara Schindlera

V bývalé továrně Oskara Schindlera v Brněnci vznikne památník i muzeum.

Zdroj: Creative Commons / volné dílo

Nadační fond Archa - rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera má v plánu vybudovat v bývalé textilce v Brněnci na Svitavsku památník Schindlerova archa. Do areálu továrny, ve kterém je v současnosti několik zchátralých objektů, německý podnikatel Oskar Schindler přesunul asi dvanáct set židovských dělníků ze své smaltovny v Polsku a tím jim zachránil život. Podle plánů by z původní budovy dělnické ubytovny měla vzniknout Schindlerova archa, kde bude multimediální expozice věnovaná životu Oskara Schindlera a zároveň konkrétních osudu vybraných vězňů. Další prostor by byl věnován rodině Löw-Beer, které továrna před válkou patřila a před časem její větší část znovu odkoupila, a také muzeu židovské historie v Československu. K areálu bude přistavěna nová budova skleněného pavilonu, který bude složit zejména vzdělávacím programům. Projekt je financován zejména ze zdrojů rodiny Löw-Beer, v budoucím roce bude podána i žádost o dotaci z evropských fondů.

Více v článcích TV Architekt a ČT24.

Zdroj: tvarchitect.com; ct24.ceskatelevize.cz