Publikováno: 18. 3. 2021

Muzeum v Sobiboru

Nové muzeum se stálou expozicí připomíná osudy lidí deportovaných do vyhlazovacího tábora v jihovýchodním Polsku.

V polském Sobiboru, na místě bývalého koncentračního tábora, bylo postaveno nové muzeum, které spolu s pamětní mohylou a venkovní expozicí upomíná na oběti holokaustu, jichž tu mezi léty 1942 a 1943 přišlo o život na 180 000.

Nacistický vyhlazovací tábor v Sobiboru vznikl v rámci Operace Reinhard, která měla za cíl vyvraždit Židy žijící v polském Generálním gouvernementu. Fungoval nakonec 18 měsíců, zrušen byl po povstání vězňů v říjnu 1943.

Muzejní budova byla postavena na symbolickém místě bývalých vězeňských baráků, které sloužily jako převlékárny před vstupem do sprch, tedy plynových komor. Vizuálně, s využitím zubatých linií a dřevěných tónů, budova evokuje železniční rampu tábora. 

Uvnitř muzea se nachází 16 tematických částí, jež návštěvníky seznamují s historií Sobiboru a holokaustu v okupovaném Polsku. Horizontální okna nabízejí pohled na okolí tábora, včetně místa, kde v říjnu 1943 povstalci z řad vězňů zavraždili nacistické důstojníky. Zvláštní element v expozici představuje detailně vyvedený model koncentračního tábora, ve kterém jsou zaneseny i nejnovější archeologické nálezy, jako například oplocená cesta mezi baráky s převlékárnami a plynovými komorami, cynicky nazývaná jako „cesta do nebe.“

Sbírka muzea v Sobiboru vychází z archeologických výzkumů, které v okolí probíhaly od roku 2000 až do loňského roku. Během vykopávek archeologové nalezli na 11 000 artefaktů, patřících vězňům, ale i věznitelům a ukrajinským dozorcům. Na zaskleném stole o délce 25 metrů, jenž vytváří osu expozice, je vystaveno 700 roztříděných osobních předmětů obětí, vyjadřujících podle kurátorů cestu mezi životem a smrtí. Ačkoli většina z nalezených předmětů nelze přiřadit konkrétnímu vlastníkovi, našlo se i pár těch, u kterých to možné bylo. Při vykopávkách archeologové nalezli několik kovových jmenovek, patřících dětským obětem. Dále se zde dochovaly předměty ze samotného tábora, jako ostnatý drát či nádražní cedule. V expozici si lze z dotykových obrazovek vyslechnout svědectví několika pamětníků nebo si na interaktivní mapě prohlédnout trasy jednotlivých transportů.

Nově vybudované muzeum má za cíl edukovat především školní skupiny v rámci výuky o holokaustu.

Reportáž ČT o novém muzeu v Sobiboru: zde

Zdroje: timesofisrael.comct24.ceskatelevize.cz