Publikováno: 30. 3. 2022

Muzeum středního Pootaví otevírá novou expozici

Strakonické muzeum po několika letech intenzivních příprav otevře 1. dubna svou novou stálou expozici, a to ve velkorysých prostorách středověkého hradu.

©muzeum-st.cz

Po bezmála čtyřech letech se znovu zpřístupní expozice strakonického Muzea středního Pootaví. Během posledních letech došlo k rozsáhlé rekonstrukci prostor situovaných do gotického hradu, jehož ikonou je věž Rumpál. Cena rekonstrukce se nakonec vyšplhala na 140 mil. Kč. Nyní muzeum nabídne pět nových expozic, nové zázemí i společenské a edukační sály, přičemž do nových prostor se přestěhovala rovněž muzejní knihovna a badatelna. Samotné výstavní prostoru zaujímají na poměry regionálních muzeí velkorysou ploch 2300 m2.

Nové expozice představují pět hlavních oblastí, které jsou pro město Strakonice typické: textilní výrobu, průmyslovou (zbraně, motocykly, současný výrobní program), dudáckou a loutkářskou tradici. V prostorách bývalé komendy maltézského řádu se pak nachází v Česku jedinečná expozice věnovaná historii a současnosti tohoto řádu, jenž je od středověku rovněž nedílně spjat s dějinami města.

Muzeum se zaměřilo rovněž na interaktivní rozměr a součástí prohlídky jsou rovněž dva animované filmy, které převážně dětem představují zjednodušenou formou příchod johanitů do Strakonic a vývoj hradu od 12. století.

Vernisáž proběhne spolu s velkolepou hradní slavností 1. dubna. Více k programu: Muzeum středního Pootaví Strakonice.

Zdroj: jcted.cz, muzeum-st.cz