Publikováno: 5. 10. 2022

Muzeum Památníku Lidice je otevřeno

1. září 2022 se po dlouhodobé rekonstrukci, která měla za cíl statické zajištění budovy, obměnu AV technologie v multimediální expozici a modernizaci recepce, otevřelo muzeum Památníku Lidice.

@lidice-memorial.cz

Prvními návštěvníky nově otevřeného muzea Památníku Lidice se stali badatelé, historik Jaroslav Čvančara a skupina německých studentů.

Návštěvníci mohou od začátku září zhlédnout novou expozici Lidice (v) minulosti a v navazující promítací místnosti nově vzniklý 3D model starých Lidic. Ve výstavní síni In Memoriam je  představena nová výstava Lidická tragédie od Eduarda Stehlíka. V Lidické galerii si dále návštěvníci mohou prohlédnout 50. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice na téma MUZEUM, v prvním patře a v přízemí pak obměněnou expozici Remember Lidice k 55. výročí založení Lidické sbírky umění 20. a 21. století. Opomenout by neměli ani expozici o výstavbě nových Lidic v rodinném domku č. p. 116 v sousedství Lidické galerie.

V rámci modernizace expozic došlo kromě jiného k výměně audiovizuální technologie z analogového přenosu obrazu a zvuku na digitální. Na vybetonovaných stěnách se promítají události vedoucí k vyhlazení Lidic. Na zdech visí snímky zastřelených mužů včetně několika chlapců. Promítají se tu fotky a dopisy dětí, které napsaly pár hodin před tím, než je němečtí vojáci poblíž Chelmnu zavraždili v plynovém autě. Mrazivou atmosféru této části expozice dokresluje zvukový doprovody, kdy z dopisů citují děti z nedaleké školy.

Zdroj: lidice-memorial.cz