Publikováno: 27. 6. 2022

Muzeum Alice Masarykové vzniklo v Lánech

Nová pobočka Muzea T. G. Masaryka v Lánech nabízí moderní, interaktivní expozici věnovanou dceři prvního československého prezidenta a české pobočce Červeného kříže, kterou založila.

Muzeum Alice Masarykové vzniklo v Lánech

V Lánech vzniklo muzeum věnované dceři prvního československého prezidenta Alici Masarykové i historii Českého červeného kříže. Muzeum vzniklo jako další pobočka Muzea T. G. Masaryka v Lánech, které již spravuje objekty v Lánech, Novém Strašecí, Rakovníku, Jesenicích, Nezabudicích a Skryjích. Expozice muzea je přímo v domě, který Masaryková nechala organizaci ČČK za první republiky postavit. Návštěvníci si mohou v muzeu prohlédnout stůl, židle, příborník i komodu z jednoho z posledních pražských působišť Masarykové, původní lavice, přebalovací pult či kachlová kamna z poradny pro matky s dětmi, která zde přes 60 let fungovala, a řadu autentických exponátů z historie Českého, dříve Československého červeného kříže.

Nechybí ani interaktivní hry a videa, které hravou formou představí osobnost Masarykové také dětem. Zajímavostí je také audiovizuální ztvárnění kultovní fotky Alice Masarykové. Expozice připomíná také první světovou válku i další válečné konflikty. Prostory lze také využít jako místo pro konání přednášek či besed.

Dům, ve kterém se dnes nachází muzeum, nechala Alice G. Masaryková na vlastní náklady v roce 1928 vybudovat pro místní pobočku Československého červeného kříže. Budova včetně okolní zahrady pak sloužila jako vzorný sociální dům a jedna z prvních poradna pro matky s dětmi, a to až do roku 1991. Poté, co domek přestal sloužit jako poradna, nabídl jeho prostory majitel domku Český červený kříž tehdy Okresnímu muzeu Rakovník, které v Lánech budovalo pobočku věnovanou prezidentu Masarykovi. V roce 2002 zde byla otevřena Pamětní síň Alice G. Masarykové s malou expozicí. Domek ale nebyl v dobrém technickém stavu a v roce 2020 byla zahájena rozsáhlá rekostrukce, financována z rozpočtu zřizovatele muzea, Středočeského kraje.

Více informací na webové stránce muzea nebo v tiskové zprávě.

Zdroj: muzeumtgm.cz; ceskenoviny.cz