Publikováno: 23. 3. 2023

Multimediální výstava Zlínská zrcadla

Multimediální výstava v podobě tří instalací mapuje dějiny města od nejstarších dob až po současnost.

@designmag.cz

Do začátku roku 2024 je možné v sadu Svobody ve Zlíně prohlédnout si volně přístupnou výstavu Zlínská zrcadla, která je zde umístěna u příležitosti výročí 700 let od první písemné zmínky o městě Zlín. Trojici instalací vytvořil Martin Hejl ze studia Loom on the Moon, libreto expozice je dílem spisovatele Pavla Kosatíka.

První ze tří instalací pracuje s osobitým pohledem spisovatele Pavla Kosatíka na vývoj města a jeho okolí, který jsme následně doplnili a glosovali kresbou. Vznikl tak mezigenerační dialog mezi textem a obrazem, který je chvílemi v souzvuku, chvílemi v kontrastu,“ uvádí autorský tým.

Imersní film je audiovizuálním zážitkem umožňujícím návštěvníkům prožít minulé okamžiky Zlína v různých dobách, sezónách, světle, v období rurálním, během požáru, při příjezdu prvního vlaku, v baťovském rozvoji, ale i v momentech současných. Jde o frame by frame malovanou animaci, která se chová ke každému okénku filmu jako k obrazu,“ dodává k druhé ze tří částí výstavy.

Třetí část je instalace zrcadel umístěných v podobě různě velkých rozteklých kapek přímo na trávě mezi vzrostlými stromy. Součástí instalace je i zvuková kompozice a světelným podkreslením měnícím se právě do hudby. Během dne zrcadla navíc promlouvají hlasy postav Zlína formou krátkých výpovědí. Všechny části výstavy jsou přístupné zdarma.

Autor článku: Ondřej Krynek

Facebooková stránka výstavy