Publikováno: 4. 4. 2024

GHMP: Nové realismy

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) otevřela novou výstavu Nové realismy: Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918–1945, která představuje ženskou emancipaci, módu i tvrdou dřinu.

GHMP: Nové realismy

Nedávno otevřená výstava v Galerii hlavního města Prahy Nové realismy: Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918–1945 přináší nový pohled na zažité vnímání výtvarné kultury v meziválečném Československu.

Pojmem nové realismy zahrnuje širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tvorby tradičně označované jako neoklasicismus, verismus, nová věcnost, sociální umění, magický realismus a primitivismus, ve fotografii zejména nové vidění. V obsahové rovině se často jedná o zachycení moderního života a jeho proměn v souvislosti s rozvojem technologií, ženské emancipace, možností cestování, komunikace, zábavy. Tato díla reagují jak na společenský úspěch nově se etablující střední třídy, tak na palčivé sociální problémy ekonomicky rozdělené společnosti.

Vystavení umělci, jako jsou například Karel Čapek, Jan Zrzavý, Otto Gutfreund, František Muzika, Miloslav Holý, Pravoslav Kotík, Milada Marešová, Zdenek Rykr, Vlasta Vostřebalová-Fišerová či Konštantín Bauer zobrazují radostné chvíle i odvrácené strany života ve městě i na venkově, prostý i moderní život poháněný rozvojem technologií, pohledy na městskou i venkovskou krajinu, témata ženské emancipace, život národnostních menšin, dobovou módu a zábavu, i tvrdou práci v dělníků v továrnách.

Výstavní projekt bude uveden od října 2024 do února 2025 v modifikované a rozšířené verzi v dvojvýstavě ve Východoslovenské galerii v Košicích (zejména témata jako žitá realita, portrét, zátiší) a v Liptovské galerii Petra Michala Bohúňa v Liptovském Mikuláši (zejména médium fotografie a filmu s důrazem na sociální aspekty a propagandu).

Výstava je k vidění ve 2. patře Městské knihovny na Mariánském náměstí od 27. 3. 2024 do 25. 8. 2024.