Publikováno: 15. 8. 2022

Folklore is not dead

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem na dílech převážně českých a slovenských výtvarných umělců ukazuje, jak současné umění vnímá odkaz folkloru.

@facebook.com/gmuroudnice

Vracíme se k tradici, ale ne tak, jak se k ní vraceli naši předkové, s nostalgií a patosem, ale snažíme se si z minulosti brát něco, co je platné i v současnosti,“ domnívá se Petra Mazáčová, kurátorka výstavy Folklore is not dead. Ta má za cíl zpřítomnit folklor ať už současným vizuálním jazykem, nebo současnými tématy. Podle kurátorky výstavy začínají lidé znovu chápat tradiční lidovou kulturu jako pramen poznání vlastní identity.

Kolektivní výstava FOLKLORE IS NOT DEAD představuje vybrané současné české a slovenské umělce mladší a střední generace, kteří pomocí malby, sochy, videa i zvuku reagují na fenomén tradice. Vybraná díla ponoukají k živé diskuzi o aktuálních problémech ve společnosti – otevírají téma nacionalismu, identity, genderu, násilí či internetové šikany, ale najdou se zde i vtipná díla nebo artefakty, reflektující tradici, rodinu či přírodu.

Výstava je k vidění v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem do 23. 10. 2022.

Zdroj: galerieroudnice.cz; ct24.ceskatelevize.cz