Publikováno: 30. 10. 2023

Expozice v rodném domě Sigmunda Freuda

Na tvorbě interaktivní expozice v rodném domě zakladatele psychoanalýzy v Příboru se podílela Freudova pravnučka Jane McAdam. Následovala obnova objektu, který nyní obdržel 2. místo v souteži Památka roku 2022.

@freudmuseum.cz

Současná expozice není zaměřená na život a dílo Sigmunda Freuda, ale představuje moderní umělecké znázornění psychoanalytických symbolů. Její autorkou je sama pravnučka Sigmunda Freuda Jane McAdam Freud. Návštěvník se při procházení jednotlivými místnostmi ponořuje do různých vrstev lidské osobnosti. Hlavní roli v koncepci instalace, kde sama mysl se stává typem muzea, hraje ego, superego a id. V přízemí se nachází kresby inspirované antickým uměním, jehož byl Freud vášnivým sběratelem. V patře jsou pak jednotlivé pokoje rozdělené dle jednotlivých fází našeho života.

Cílem nové výstavy a navazující obnovy bylo prohloubení propagace významné osobnosti Sigmunda Freuda a zdůraznění role této histo­ricky a architektonicky cenné stavby v urbanismu obce.

Na interaktivní expozici navázala celková obnova objektu. Rekonstrukce vycházela ze studií, které předpokládají vzhled domu podle dobových zobrazení a také historicko stavebního průzkumu. Z dokumentačního materiálu, který se zachoval je možné jen částečně doložit skutečný původní vzhled domu v době, kdy se Sigmund Freud narodil (6. 5. 1856). Doloženo je, že rodina Freudových obývala pokoj v horním podlaží, který si pronajala od vlastníka domu J. Zajíce. Dnes nelze s jistotou říci, ve které místnosti se Sigmund Freud narodil a také bohužel nelze doložit žádné originální předměty z doby jeho pobytu v příborském domě. Rodina se odstěhovala koncem roku 1859 do Lipska a chvíli poté se natrvalo usadila ve Vídni.

Rodný dům S. Freuda byl slavnostně otevřen v sobotu 27. května 2006 v 15.00 hodin. Před domem se nachází měděná replika pohovky, na které S. Freud léčil své pacienty. Freudův rodný dům získal 2. místo v souteži Památka roku. Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí.

Zdroj: kudyznudy; freudmuseum.cz