Publikováno: 29. 6. 2022

Výstava v Hluboké nad Vltavou tematizuje mužské tělo

Výstava Alšovy jihočeské galerie MEN akcentuje muže a mužská těla jako nosný bod a předmět umění posledních 120 let.

Výstava v Hluboké nad Vltavou tematizuje mužské tělo

Výstava MEN v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou poprvé v její historii představí sbírku kontroverzního ředitele přerovského exekutorského úřadu Roberta Runtáka, čítající více než dva tisíce uměleckých děl, z odlišného úhlu než tomu bylo doposud. Zaměřuje se na malou součást sbírky, věnovanou znázornění mužského těla a mužským aktům. Výstava akcentuje čtyři tematické celky, které každý jinak, avšak nikoli striktně separovaně, akcentuje muže a mužská těla jako nosný bod. Široká škála autorů  podrobí muže jako výrazový prvek a fenomén, určitému zkoumání na pozadí stylových, historických a částečně také společenských kulis. Časový úsek představených prací zachycuje období od konce 19. století do aktuální současnosti. Výstava nebude omezena jen médiem malby a kresby, ale představena bude také fotografie, plastika a video. Představeno bude okolo 75 autorů a více než 100 uměleckých děl.

Výstava otevírá nejen otázky vztahující se k uměleckému vyjádření a vkusu, ale i otázky, které společností rezonují. V rámci doprovodného programu se tak například bude 1. července konat diskuse na téma rovnoprávnosti v manželství a možnosti uzavírání stejnopohlavních sňatků. Součástí diskuse bude projekce filmu Zákon lásky od Barbory Chalupové.

Výstava MEN - mužské tělo ve sbírce Roberta Runtáka je instalována ve výstavních prostorách Zámecké jízdárny v Hluboká nad Vltavou od 22. května do 2. října 2022.

Díl podcastu AJG Hluboká, věnován výstavě MEN zde.

Zdroj: ajg.cz