Publikováno: 16. 6. 2022

Výstava Fenomén pomník

Nová výstava v Severočeském muzeu v Liberci se věnuje otázce pomníků - jejich symbolickému významu, estetické rovině nebo jejich proměnách v čase.

Výstava Fenomén pomník

Nová výstava Severočeského muzea v Liberci s názvem Fenomén pomník si klade za cíl stát se pomyslným oknem do světa moderních pomníků. Nemá být vyčerpávajícím katalogem, ani nechce hodnotit, které dílo je „kvalitní“ a které není. Spíše se snaží na příkladech ukázat šíři pomníkového světa a pomoci návštěvníkům pokládat si otázky, které vyvstávají u toho či onoho objektu: Líbí se mi takový pomník? Vzbuzuje ve mně nadšení nebo odpor? Daří se dílu zhmotnit myšlenku, pro kterou bylo stvořeno? Motivuje mě po zhlédnutí pomníku zjistit si o daném tématu víc? Anebo dokonce – je daný objekt ještě vůbec pomník, nebo už svým pojetím přešel do jiné formy umění?

Město Liberec je se světem moderních pomníků velice úzce svázáno. Již v dobách, kdy se odvážně pojaté objekty začaly teprve objevovat ve veřejném prostoru, zdobily metropoli pod Ještědem nekonvenční pomníky. Od roku 1990 třeba netypická pamětní deska na fasádě radnice. Na prahu tisíciletí pak ultramoderní objekt před kasárnami, který dodnes vzbuzuje vášnivé diskuze. A o dalších šest let později dokonce existenciálně pojaté dílo, které jako zrcadlo pátrá v duši každého příchozího. O těchto a mnoha dalších objektech v Liberci i napříč republikou pojednává výstava Severočeského muzea, která se snaží motivovat návštěvníky k poznávání všech těchto míst na vlastní oči.

Výstava Fenomén pomník bude přístupná od 15. 6. do 2. 10. 2022 v Severočeském muzeu v Liberci.

Zdroj: muzeumlb.cz