Publikováno: 25. 10. 2022

Vychází nový odborný časopis Památky!

Národní památkový ústav začal vydávat nové recenzované periodikum.

Vychází nový odborný časopis Památky!

Časopis Památky je odborné recenzované periodikum, které bude od roku 2022 vycházet pětkrát ročně. Každé číslo bude věnováno jednomu z okruhů Západní Čechy, Jižní Čechy, Východní Čechy, Morava a Slezsko, Morava. Časopis chce zpřístupnit širší i odborné vyřejnosti dění v oblasti památkové péče.

„S respektem k národnímu kulturnímu dědictví usiluje časopis šířit poznání a probouzet odborný zájem a nadšení pro naše památky v jejich rozmanitosti a členitosti, pro jejich péči a restaurování, pro porozumění jejich odkazu a hodnoty,“ uvedla předsedkyně redakční rady časopisu a vědecká tajemnice NPÚ PhDr. Jitka Balcarová, Ph.D.

Redaktor prvního čísla zaměřeného na jižní Čechy Mgr. Martin Gaži představil číslo následovně: „První číslo nabízí opravdu pestrou škálu témat – od hledání podoby hradu Zvíkov před jeho částečnou přestavbou v 19. století či průzkumu skvostů uchovávaných v českokrumlovské zámecké knihovně, až po objevování památek, na které se zapomnělo: středověkých špitálů ve Vyšším Brodě nebo nejstaršího venkovského stavení v Čechách. Nechybí ani rozhovor o jihočeské památkové péči na přelomu 60. a 70. let 20. století s nedávno zemřelým doyenem oboru Ing. Alešem Krejčů.“

Publikaci lze zakoupit zde.

Více o časopisu naleznete pod tímto odkazem.

Zdroj: npu.cz