Publikováno: 3. 4. 2024

Velké egyptské muzeum se spustilo ve zkušebním provozu

O 13 let později oproti původnímu plánu se v Gíze postupně otevírá dlouho očekávané Velké egyptské muzeum.

Velké egyptské muzeum se spustilo ve zkušebním provozu

Kousek od hlavního města Káhiry bylo podle návrhu irského architektonického studia postaveno muzeum světové úrovně, které nabízí největší archeologické sbírky na světě. Muzeum představuje starověkou egyptskou civilizaci, počínaje prvním artefaktem, se kterým se návštěvníci setkají před muzeem, jediným svého druhu visutým obeliskem, který vede návštěvníky do rozlehlé Velké haly. Ve Velkém sále vítá návštěvníky více než osmdesátitunová socha Ramsese II. a prostřednictvím tisíců mimořádných artefaktů se vydávají na průzkum starověké a majestátní historie Egypta.

Muzeum je od konce března 2024 ve zkušebním provozu bez zpřístupnění stálých sbírek, ale po plném otevření nabídne také dětské muzeum, prostor pro dočasné výstavy, knihovnu, vzdělávací centrum a nejmodernější konzervační centrum na světě. Chybět nebude konferenční centrum, posluchárna, obchody a restaurace. Venkovní část bude nabízet sochařskou zahradu, palmovou zahradu a unikátní terasovou zahradu.

Zdroj: designmag.cz