Publikováno: 10. 6. 2022

Ve Washingtonu se otevírá Muzeum obětí komunismu

Muzeum má ambici představit dějiny komunistického hnutí a jeho vlivy a dopady napříč všemi kontinenty.

Ve Washingtonu se otevírá Muzeum obětí komunismu

Dne 13. června 2022 bude veřejnosti otevřeno nové Muzeum obětí komunismu (Victims of Communism Museum) v hlavním městě USA. Za vybudováním muzea stojí organizace Victims of Communism Memorial Foundation, která vznikla v roce 1993 s cílem „vzdělávat Američany o ideologii, historii a dědictví komunismu." Organizace se zabývá správou Památníku obětí komunismu ve Washingtonu, budováním sbírky multimediálních svědectví o životě v komunistických režimech nebo instalací dočasných tematických historických nebo uměleckých výstav. Na výstavbě muzea se svou finanční podporou podílely také vlády Maďarska a Polska.

Muzeum je koncipováno jako unikátní projekt mapující dějiny komunistických myšlenek a hnutí, jeho rozšíření, vlivy a dopady komunistických režimů v Evropě, Azii a Jižní Americe. Hlavní expozice je rozdělená do třech částí. První část představuje vznik myšlenek komunismu od prvního vydání Marxova Komunistického manifestu po rusko Říjnovou revoluci, která umožnila první rozsáhlý pokus o uvedení těchto myšlenek do praxe. Druhá galerie představí období vlády Stalina v Sovětském svazu, období druhé světové války a rozšíření vlád Komunistických stran v zemích východní Evropy. Prostor zde dostávají oběti politických procesů v SSSR (Alexander Solženicyn, Natalia Talančuk) i v dalších zemích sovětského bloku (kardinál József Mindszenty, Milada Horáková, Witold Pilecki). Třetí část expozice se věnuje pádu komunistických režimů nejen ve východní Evropě v 80. letech s akcentem na osobnosti protirežimních hnutí (Andrej Sacharov, Armando Valladares, Wej Ťing-šeng, Václav Havel). Sekce neopomíná ani současné režimy, které se hlásí k odkazu ideologie komunismu, jako jsou Čína, Kuba, Laos, Severní Korea nebo Vietnam. Samostatná expozice je věnovaná svědectvím ze sbírky Victims of Communism Memorial Foundation. Expozice je multimediální, využívá záznamy svědectví pamětníků z řad běžných občanů nebo zmíněných osobností, ale také originální sbírkové předměty. Kromě expozice jsou v muzeu instalovány i dočasné výstavy, na kterých se podílel například polský Ústav národní paměti.

Oficiální webové stránky muzea

Zdroj: vocmuseum.org; victimsofcommunism.org