Publikováno: 30. 11. 2022

V Moravském zemském muzeu v Brně se loučí s Beethovenem

Od 30. 11. do 4. 12. bude v Brně vystaven autograf 4. věty smyčcového kvartetu B dur, op. 130 Ludwiga van Beethovena.

V Moravském zemském muzeu v Brně se loučí s Beethovenem

V posledních letech si připomínáme mnohá beethovenovská výročí. Je tomu totiž 200 let, co tento fenomenální skladatel stvořil svá nejzralejší díla a v roce 2020 uběhlo 250 let od jeho narození. Čekají nás ale i mnohá další výročí: jedno z nejvrcholnějších děl, Missu solemnis složil Beethoven mezi lety 1819 a 1823 a v roce 1824 dokončil rovněž slavnou 9. symfonii. Sám Ludwig van Beethoven zemřel 26. března 1827.

V rámci beethovenovských akcí vystavují na komorní výstavě "Loučení s Beethovenem" v Moravském zemském muzeu od 30. 11. originální autograf 4. věty smyčcového kvartetu B dur, op. 130 Ludwiga van Beethovena a několik dalších opisů z děl tohoto skladatele. Autograf má zajímavou sbírkovou historii, která návštěvníky může provést spletitou historií sahající od Beethovena přes vídeňské majitele k rodině Petschků a jejich pohnuté historií za 2. světové války, až k dnešním dnům.

Více o výstavě se dozvíte na stránkách Moravského zemského muzea zde

Zdroj: mzm.cz