Publikováno: 16. 12. 2022

V budově bývalé textilní továrny vznikne nová galerie

Bývalá textilní továrna Perla v Ústí nad Orlicí se promění na galerii s nadregionálním významem.

V budově bývalé textilní továrny vznikne nová galerie

České architektonické studio CHYBIK + KRISTOF zvítězilo ve veřejné architektonické soutěži na návrh nové galerie v centru města Ústí nad Orlicí, která se má stát významnou uměleckou a kulturní dominantou nadregionálního významu. Bývalá textilní továrna se má proměnit v živé multifunkční centrum s galerijním prostorem, veřejně přístupným nádvořím, kavárnou a nezbytným zázemím.

Po letech prosperity ukončila v roce 2009 textilní továrna Perla v Ústí nad Orlicí svůj provoz. Její prostory se od té doby postupně redukovaly až do dnes, kdy z ní zůstaly zachovány jen ty nejcennější části – původní výrobní budova navržena Pavlem Janákem, kancelářská část bloku a kotelna s trafostanicí z 19. století. Právě tyto prostory se nyní díky iniciativě místní radnice promění v galerii moderního umění - nový symbol města nacházející se v těsné blízkosti historického centra, který výrazně podpoří již existující místní kulturní infrastrukturu.

Více informací a vizualizace podoby budoucí galerie najdete v článcích DesignMag a Místní kultura.

Zdroj: mistnikultura.cz; DesignMag.cz