Publikováno: 14. 2. 2024

V Británii vzniká první muzeum romské kultury

Z iniciativy charitativní organizace Compas vzniká v Peterborough první britské muzeum kultury evropských Romů.

V Británii vzniká první muzeum romské kultury

Ve Velké Británii v současnosti působí dvě muzea s expozicemi věnovanými kultuře Romů, ty se ale zaměřují výhradně na místní kočovní komunity. To plánuje změnit charitativní organizace Compas, na čele které stojí liberecký rodák Petr Torák. Nové muzeum ve východoanglickém městě Peterborough má cíl představit evropské Romy. Vystaveny budou například materiály týkající se koncentračního tábora v Letech u Písku, které organizace získala z pozůstalosti amerického spisovatele Paula Polanského. Tyto dokumenty v současnosti zpracovává brněnské Muzeum romské kultury. Dále byly mezi budoucími exponáty jmenovány romské panenky, karavany, tištěné publikace od roku 1787 po současnost nebo československá četnická učebnice z doby 1. republiky, která popisuje pravidla pro jednání s Romy.

Jako hlavní motivací pro založení muzea Torák uvádí děti romského původu, které jsou často již druhou nebo třetí generaci imigrantů z evropských zemí včetně České republiky a o romské historii nebo kultuře nemají k dispozici dostatek autentických zdrojů nebo kontakt s romským jazykem. Muzeum bude nabízet řadu edukačních programů pro školy, ale také digitální obsah umožňující využití sbírek například ve školní výuce.

Více informací na webu organizace Compas zde.

Článek na webovém portálu Českéhop rozhlasu zde.

Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz